AKČNÁ PÔŽIČKA ONLINE

Za akých podmienok môže obchodník odmietnuť platbu kartou?

Nakúpili ste si v obchode a hodláte zaplatiť platobnou kartou? Možno vás čaká nemilé prekvapenie: obchodník môže platbu kartou odmietnuť, hoci disponuje platobným terminálom. A problém je to dvojnásobný, ak nemáte pri sebe dostatočnú hotovosť na úhradu nákupu alebo služieb.

"Naraziť" môžete v malých obchodoch

Zatiaľ čo vo veľkých obchodoch a supermarketoch môžete zaplatiť kartou aj pár eurovú útratu, v menších obchodoch vás môžu vyzvať na zaplatenie nákupu v hotovosti. Obchodníci totiž platia z každej transakcie vykonanej platobnou kartou určitú sumu a môžu mať stanovený limit (napríklad do 7 eur), pod ktorý nie je možné kartou zaplatiť. Korektní obchodníci na toto upozornia zákazníkov pri vstupe do predajne.

Obchodníci zákon neporušujú

Aj keď limit pre platbu kartou stanovenú obchodníkom nepôsobí na zákazníkov ústretovým dojmom, obchodník neporušuje žiadne právne predpisy, a to ani zákon o obehu bankoviek a mincí, ktorý neupravuje príjem platobných kariet či stravných lístkov. Zákon nestanovuje ani to, že je obchodník povinný platbu kartou prijať. Dokonca si obchodník môže nastaviť svoje vlastné pravidlá pre prijímanie kariet.

Pohľad bánk a vydavateľov kariet

Banky a vydavatelia kariet usilujú o to, aby obchodníci akceptovali každú platbu kartou a aby prijímali vysoké i nižšie platby. Vydavatelia kariet Mastercard a Visa uvádzajú, že obchodník je povinný vziať akokoľvek vysokú platbu, ak má na termináli logo týchto vydavateľov kariet. V opačnom prípade porušuje pravidlá.

Stanovisko Československej obchodnej banky

Československá obchodná banka (ČOB) sa k platobným kartám vyjadrila tým spôsobom, že odporúča obchodníkom poskytovať platbu kartou za rovnakých podmienok ako platbu v hotovosti. Ak bude obchodník za transakciu platobnou kartou požadovať poplatok, musia o tom upovedomiť výveskou pri pokladni aj ústne držiteľov platobných kariet a ČOB. Výška poplatku môže byť maximálne do výšky nákladov za spracovanie transakcie.

Čo môžete robiť ako zákazník?

Obchodník, ktorý neprijíma nižšie sumy prostredníctvom platobnej karty, si nevytvára príliš dobrú reputáciu. Ak obchodník platbu kartou odmietne, neostane vám nič iné, než zaplatiť hotovosťou. V krajnom prípade si môžete sťažovať v banke, ktorá terminál vydala. Logo banky býva viditeľné na platobnom termináli, ale nie vždy ho tam majú obchodníci uvedené. Banka však nemôže obchodníkovi prikázať, aby prijímal platby kartou aj za drobné nákupy.Rýchle pôžičky:

Pôžičky pre nezamestnaných
Pôžičky bez registra
Pôžička bez dokladovania príjmu
Pôžička pred výplatou
Pôžičky na zmenku
Nebanková americká hypotéka
Pôžičky pre študentov
Rýchla pôžička online
SMS pôžička
Pôžička od súkromnej osoby
Pôžička na bývanie
Pôžičky s ručením nehnuteľnosťou


Žiadosti o pôžičky:

Žiadosti o najspoľahlivejšie online pôžičky nájdete na tejto stránke.


Zásady pre pôžičky:

Ak si beriete pôžičku a nechcete sa vystavovať zbytočným rizikám, dodržujte týchto niekoľko hlavných pravidiel.
Ako sa nestať chronickým dlžníkom a nedostať sa do exekúcie? Prečítajte si tu.


Na čo si dať pozor:

V oblasti pôžičiek nás môže stretnúť rad nepríjemností a komplikácií. Ako sa im dá vyhnúť sa dozviete tu.


Ďalšie články a príspevky:

© 2018 www.Akčná-Pôžička.sk, všetky práva vyhradené. Prevádzkovateľ